Αρχική Ιστορία Αξιοθέατα Εξωκλήσια Νέα - Εκδηλώσεις Επικοινωνία

Α.Ε. ΚΗΡΙΝΘΟΥ

Με 4 γκολ φιλοδώρησε η ομάδα του χωριού μας την αντίστοιχη ομάδα από τις Καμάρες μέσα στο Βαθύ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ μουδιασμένα και για τις δυο ομάδες και στο πρώτο εικοσάλεπτο είχαμε λίγες ευχέρειες .Στο 35’ η ομάδα μας προηγήθηκε με τον αρχηγό Νίκο Θωμά μετά από τρομερή εκτέλεση φάουλ και αφού η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Η συνέχεια μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν ίδια με λίγες φάσεις και ελαφριά πρωτοβουλία για την Κήρινθο.
 Η ομάδα από τις Καμάρες με έμπειρους παίχτες στην σύνθεση της κράτησε όσο μπορούσε στο πρώτο σαραπεντάλεπτο τουλάχιστον αμυντικά γιατι επιθετικά ήταν ανύπαρχτη.
 Το δεύτερο ημίχρονο και ενώ η ομάδα των Καμάρων όσο πέρναγε ο χρόνος ‘’έπεφτε’’ ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα μας που δεν κινδύνευε σε σχεδόν καμία φάση έχοντας κορυφαίο στην άμυνα τον Γ. Σεφέρη. Στο 55’ έγινε το 0-2 με πολύ ωραία ομαδική ενεργεία και ιδανικό πλασέ μέσα από την περιοχή από τον Ραβανό. Στο 65’ με ένα δυνατό πλασέ από τον Νικό Πάνου ανάμεσα στο κάντρο και την μεγάλη περιοχή έγινε το 0-3. Το σκορ έκλεισε στο 80’ από τον Νικό Μουργκογιάννη μετά από λάθος του τερματοφύλακα και το πείσμα του επιθετικού μας. Λίγα λεπτά πριν ακυρώθηκε κανονικό γκολ πάλι από τον Μουργκογιάννη καθώς υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση offside ενώ καλύπτονταν τουλάχιστον από έναν αμυντικό.

Η ενδεκάδα της Κηρίνθου που ξεκίνησε το παιχνίδι ήταν :
1. Παράβαλος Γιάννης (Τερματοφύλακας)
2. Εμμανουήλ Δημήτρης (60’ Βρέττος Γρηγόρης)